Wielu pracowników na całym świecie na co dzień pracuje z agresywnymi substancjami niebezpiecznymi. Mimo licznych szkoleń, instrukcji stosowania, najnowszych technologii- wypadki wciąż się zdarzają.
W przypadku kontaktu z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, ważne jest szybkie i odpowiednie działanie, aby zminimalizować szkodliwe skutki. Oto ogólne zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w takich sytuacjach:
1. Ocena sytuacji i zapewnienie bezpieczeństwa
- Zachowaj spokój: Panika może prowadzić do popełniania błędów.
- Oceń sytuację: Zidentyfikuj rodzaj substancji chemicznej, jeśli to możliwe. Punkt 4 karty charakterystyki poświęcony jest środkom pierwszej pomocy. Przedstawione w nim informacje opisują, co należy zrobić w przypadku zatrucia substancją chemiczną przez drogi oddechowe, połknięcie lub kontakt ze skórą lub oczami. Punkt ten zawiera także informacje na temat możliwych objawów oraz poważnych lub występujących z opóźnieniem skutków zatrucia i sposobów ich leczenia.
- Zabezpiecz miejsce zdarzenia: Unikaj dalszej ekspozycji, ewakuuj osoby postronne, wyłącz źródło emisji substancji, jeśli jest to bezpieczne.
2. Ochrona osobista
- Użyj środków ochrony osobistej (ŚOI): Zakładaj rękawice, okulary ochronne, maski lub inne odpowiednie środki ochrony.
3. Pierwsza pomoc w przypadku kontaktu ze skórą
- Zdejmij skażoną odzież: Jak najszybciej usuń odzież, która miała kontakt z substancją chemiczną.
- Spłucz skórę wodą: Przepłucz skażone miejsce dużą ilością letniej wody przez co najmniej 15-20 minut. Nie używaj gorącej wody, ponieważ może to zwiększyć absorpcję substancji przez skórę.
- Nie używaj środków neutralizujących: Chyba że jesteś pewien, że są odpowiednie do danej substancji.
4. Pierwsza pomoc w przypadku kontaktu z oczami
- Natychmiast przepłucz oczy: Płucz oczy letnią wodą przez co najmniej 15-20 minut. Otwórz szeroko powieki, aby zapewnić dokładne spłukanie.
- Unikaj wycierania oczu: Może to pogorszyć sytuację.
5. Pierwsza pomoc w przypadku inhalacji
- Przenieś poszkodowanego na świeże powietrze: Jeśli jest to możliwe, wyprowadź poszkodowanego z miejsca narażenia.
- Zapewnij komfort oddechowy: Utrzymuj drożność dróg oddechowych, zdejmij ciasną odzież.
- Monitoruj oddech: Jeśli osoba nie oddycha, rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO).
6. Pierwsza pomoc w przypadku połknięcia
- Nie wywołuj wymiotów: Chyba że zalecane jest to przez służby medyczne lub producenta substancji chemicznej.
- Podaj wodę: Jeśli poszkodowany jest przytomny, podaj małą ilość wody do wypicia w celu rozcieńczenia substancji chemicznej.
- Unikaj podawania mleka: Chyba że jest to wyraźnie zalecane w przypadku danej substancji.
7. Kontakt z profesjonalną pomocą medyczną
- Zadzwoń po pomoc: Jak najszybciej wezwij pogotowie ratunkowe, podając informacje o rodzaju substancji chemicznej oraz okolicznościach zdarzenia.
- Przygotuj informacje: Jeśli to możliwe, przygotuj informacje na temat substancji (etykieta, karta charakterystyki substancji niebezpiecznej – SDS).
8. Postępowanie po udzieleniu pierwszej pomocy
- Obserwuj poszkodowanego: Nawet jeśli objawy ustąpiły, poszkodowany powinien zostać zbadany przez profesjonalistę medycznego.
- Przekaż wszystkie informacje: Zespołowi ratunkowemu podaj wszystkie zebrane informacje dotyczące substancji i zastosowanej pierwszej pomocy.
Pamiętaj, że procedury mogą się różnić w zależności od konkretnej substancji chemicznej i lokalizacji wystąpienia wypadku. Zawsze należy postępować zgodnie z instrukcjami zawartymi w kartach charakterystyki substancji niebezpiecznych (SDS) oraz wytycznymi udzielonymi przez służby medyczne.